TÜM ÜRÜNLERDE 1 YIL GARANTİ TEKNİK DESTEK VE İADE KOLAYLIĞI TÜM FİYATLAR %20 KDV DAHİL FATURALIDIR TÜM ÜRÜNLERDE 1 YIL GARANTİ TEKNİK DESTEK VE İADE KOLAYLIĞI TÜM FİYATLAR %20 KDV DAHİL FATURALIDIR TÜM ÜRÜNLERDE 1 YIL GARANTİ TEKNİK DESTEK VE İADE KOLAYLIĞI TÜM FİYATLAR %20 KDV DAHİL FATURALIDIR TÜM ÜRÜNLERDE 1 YIL GARANTİ TEKNİK DESTEK VE İADE KOLAYLIĞI TÜM FİYATLAR %20 KDV DAHİL FATURALIDIR
Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
-
Listeleme

Yanmaz Kablolar

Yanmaz Kablolar

Yanmaz kablolar, başta yangın olmak üzere oluşabilecek tehlikeli durumlarda fiziksel yapısını ve çevreyi koruyabilen kablolardır. Projelerde başlangıç maliyetlerinin düşürülmesi adına kullanılan PVC kablolara göre, dış etkenlere karşı çok daha korunaklı ve dayanıklıdırlar. En önemli özellikleri ise yangın durumlarında yapısını koruyabilmeleridir. Böylelikle yanarak gaz ve duman üretimi gibi sorunlara yol açmazlar.

Yanmaz Kablo Nedir?

Yanmaz kablo, yangın durumunda yüksek ısıya karşı direnç gösteren, alevlerin kablolar vasıtasıyla büyümesine müsaade etmeyen ve erimeyen kablo türüdür. Üretimi sırasında yapısında herhangi bir tehlikeli ametal kullanılmaz. Böylelikle yangın durumlarında alevlerle reaksiyona girmez ve ortalama 2 saate kadar yangına direnç gösterir. 

Yanmaz kablolar, iletkenlik konusunda dezavantaj teşkil etmezler. Elektrik iletiminin sağlanması konusunda kullanılan malzemeler genel manada aynıdır, ancak kablonun dış katmanları çok daha özel içeriklere sahiptir. Dolgu, metal, özel polimer gibi kaplama malzemeleri ve kablo içi metalik kılıflar gibi birçok yapının bir araya gelmesiyle yanmaz elektrik kablosu elde edilir.

Yangın riskinin yüksek olduğu her türlü elektronik projede kullanımları mümkündür. Halojen free olarak da bilinen bu ürünler, özellikle insan yoğunluğunun fazla ancak alanın çok daha kısıtlı olduğu yapılarda güvenlik endişesinin azaltılması adına tercih edilirler. Olası yangın durumlarında hem müdahalenin zorlaşmaması hem de tahliye sırasında ortamdaki kişilerin yangından en az şekilde etkilenmelerine olanak sağlar.

Yanmaz Kablo Çeşitleri

Yanmaz kablo çeşitleri konusunda; mineral yalıtımlı ve metal kaplı olmak üzere iki farklı çeşidin karşınıza çıkması söz konusudur. Genel olarak elektrik iletimi konusunda bu kablolar tercih edilir. Farklı türlerde de yanmaz kablolar mevcuttur ancak görevleri ya da kullanım alanları değişir. Kimileri internet bağlantıları kimileri ise haberleşme gibi farklı amaçlar için kullanılabilir.

Birçok alanda ve amaca uygun bir şekilde kullanılan yanmaz kablolar, genel olarak aşağıdaki şu çeşitler ve özellikleriyle öne çıkarlar:

 • Yanmaz Ethernet Kablosu: İnternet bağlantısının yangın durumlarında kesilmemesi ve zarar görmemesi adına kullanılır. Alevlere karşı özel dayanıklı dış kaplamaya sahiptir. Böylelikle yangına belirli bir süre karşı koyar ve alevle reaksiyona girerek zehirleme gibi bir özelliği yoktur.
 • Düşük Duman ve Halojensiz Kablolar: İngilizce kısaltması LSOH (Low Smoke Zero Halogen) olan bu kablo çeşitleri, alevlere karşı dayanıklı yapısı sayesinde karbondioksit ya da karbonmonoksit salgılaması söz konusu değildir. Toplu yaşam alanları, toplu taşıma araçları ya da büyük gemilerde kullanılırlar.
 • NHFR (Non-Halogen Flame Retardant: Kablolar: Maliyetin ön planda olduğu projelerde tercih edilirler. Yapısında halojen bulunmaması, PVC kablolara göre daha az toksik gaz ve duman salgılaması nedeniyle öne çıkarlar.
 • Mineral İzole Kablolar: Yangın riskinin yüksek olduğu endüstriyel üretim alanları başta olmak üzere, kabloların alevlerle kesin olarak reaksiyona girmemesi gerektiği noktalarda tercih edilirler. Yüksek sıcaklıklara karşı koyabilmeleri adına mineral yün ve diğer birçok katkıyla birlikte güçlendirilirler.
 • MI Kablolar: “Mineral İnsulated” kısaltmasından adını alan bu kablo çeşitlerinin en önemli özellikleri, mineral yün içine izole edilmeleridir. Üretim tesislerinde fırın gibi yüksek sıcaklıkla ilişkili araçların çevresinde tercih edilirler.
 • SWA Kablolar: Mekanik anlamda en dayanıklı yanmaz kablolar arasında yer alırlar. Her şartta elektrik iletiminin olması gerektiği uygulamalarda tercih edilirler. Yapılarında çelik telli bir zırh katmanı vardır ve mekanik dayanıklılığı yüksektir.
 • FRC: Alevlere karşı belirli bir süre çerçevesinde elektrik üretimini kesmeme özellikleriyle öne çıkarlar. Yangın pompaları başta olmak üzere, acil durum aydınlatmaları ve benzer birçok alanda tercih edilirler.

Her çeşit elektrik kablosu farklı özellikler ve görevlere sahip olduğu gibi yukarıda da görüldüğü üzere yanmaz kabloların da farklı çeşitleri, aynı zamanda kullanım amaçları vardır. Bu nedenle türlerini tanımak, doğru yerde amacına uygun seçim yapılabilmesine imkan tanır.

Yanmaz Kablo Fiyatları Nelerdir?

Yanmaz kablo fiyatları, en temelde kullanım alanı ve türüne göre değişiklik gösteren bir detaydır. Bununla birlikte kaç metre olduğu, kalınlığı ve hatta rengi dahi değeri konusunda belirleyici unsurlardır. Örneğin; 3x2.5 yanmaz kablo fiyatları ile 2x1.5 kabloların tutarları arasında ciddi farklılıklar olabilir. Haliyle ilk olarak kullanım alanı ve kaç metre uzunluğunda olması gerektiği gibi iki önemli detay belirlenmelidir.

Kullanım alanına göre, yanmaz kablolar arasından hangisinin daha uygun olduğu tespit edilir. Toplam ihtiyaç duyulan uzunlukla birlikte kaç adet, hangi ölçülerde olması gerektiği ayrıntısı da netleştirilir. Tüm bunların ardından fiyat çok daha net bir hal alır ve böylelikle toplam maliyetin belirlenmesi kolaylaşır.

Vira Elektrik, en kaliteli yanmaz kablolarla, optimum fiyat avantajlarını bir araya getirerek, ihtiyaçlarınıza doğrudan hitap eden ürün olanaklarını sunar. Büyük ölçekli kablo arayışlarınız için iletişime geçerek, fiyat konusunda tekliflerimizden de yararlanabilirsiniz.

Yanmaz Kablo Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Yanmaz kablolar ihtiyaç haline geldiği takdirde yapılacak seçimler noktasında dikkat edilmesi gereken unsurlar aşağıdakiler gibidir:

 • Ürünün Sertifikaları: Tercih ettiğiniz ürünün hangi testlerde başarılı olduğunu anlamak adına sertifikaları büyük önem taşır. Haliyle seçim yaparken sertifika karşılaştırmasını göz ardı etmemek gerekir.
 • Yalıtım Malzemeleri: Tercih edilecek her yanmaz kablonun belirli yalıtım malzemeleri vardır ve bunlar markadan markaya farklılık gösterebilir. Kimi markalarda “silikon yanmaz kablo” adı ile yalıtım konusunda genel bir tanımlama yapılırken kimi markalarda ise yalıtım malzemeleri konusunda çok daha zengin bir içerik tanımı söz konusu olabilir.
 • Satış Sonrası Destek: Tercih ettiğiniz ürünün satış sonrasında ne tür desteklerinin olduğu da seçim yaparken önem taşır. Üreticinin sunmuş olduğu yanmaz kablo ile neleri vadettiğine dikkat edilmelidir. Örneğin; “X saat kadar alevlere dayanıklılık” ya da “X dereceye kadar alevlere karşı erimeme” gibi ürünün direnç göstermesi gereken durumlar özelinde ne tür satış sonrası garantiler sunulduğuna dikkat edilmelidir.
 • Kabloların Sınıfları ya da Kodları: Her yanmayan kablo belirli sınıf ya da kodlara sahiptir. Haliyle bu detaylar, kabloların belirli özelliklere sahip olmalarına neden olur. Örneğin; A sınıfı kablolar 750-800 derece, B sınıfı kablolar 950-1.000 derece gibi alev sıcaklığına dayanabilir. Bununla birlikte yanmaz kablo kodu da belirli anlamlar ifade eder. Haliyle sınıf, kod vb. özelliklere göre seçim yapılması önemlidir. Bu konuda daha fazla bilgiye ihtiyaç duymanız halinde Vira Elektrik olarak tarafımızla iletişime geçmeniz durumunda, aydınlatıcı bir şekilde destek olabiliriz.

Yanmaz kabloların seçimi sırasında üzerinde durulması gereken yukarıdaki unsurlar ile ihtiyacınıza en uygun seçimi yapabilirsiniz.

Yanmaz Kablo Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Yanmaz Kabloya Ne Denir?

Yanmaz kabloların bir diğer adı “halojen free” olarak bilinir. İçeriğinde halojen maddesinin yer almamasından ötürü bu ismi alırlar. Böylelikle yangın sırasında duman ve zehirli gaz üretimine neden olmaz.

Yanmaz Kablo Kaç Dereceye Kadar Dayanır?

Yanmaz kabloların alevlere karşı dayanıklılık dereceleri, türlerine ve diğer özelliklere göre değişir. 300-500, 500-750, 750-800 ve 950-1.000 derece gibi birçok türde alevlere karşı dayanıklı yanmaz kablo çeşitleri mevcuttur.

Halojensiz Kablo Ne Demek?

Halojensiz kablo kavramı, ilgili kablo türünün yangın esnasında alevi iletmemesi özelliğini ifade eder. Yangın esnasında duman salınımına yol açmazlar ve aynı zamanda herhangi bir zehirli gaz üretimi gerçekleştirmezler.

Yükleniyor...