TÜM ÜRÜNLERDE 1 YIL GARANTİ TEKNİK DESTEK VE İADE KOLAYLIĞI TÜM FİYATLAR %20 KDV DAHİL FATURALIDIR TÜM ÜRÜNLERDE 1 YIL GARANTİ TEKNİK DESTEK VE İADE KOLAYLIĞI TÜM FİYATLAR %20 KDV DAHİL FATURALIDIR TÜM ÜRÜNLERDE 1 YIL GARANTİ TEKNİK DESTEK VE İADE KOLAYLIĞI TÜM FİYATLAR %20 KDV DAHİL FATURALIDIR TÜM ÜRÜNLERDE 1 YIL GARANTİ TEKNİK DESTEK VE İADE KOLAYLIĞI TÜM FİYATLAR %20 KDV DAHİL FATURALIDIR
Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
-
Listeleme

Sıva Üstü Anahtar ve Priz

Sıva üstü anahtar ve priz, tesisatları duvara gömülü olmayan ürünlerdir. Duvarın veya yüzeyin üstünde bulunan sıva üstü elektrik anahtarı, bir aletin veya ışığın açılıp kapanmasını kontrol eder. Elektrikli cihazların enerji kaynağına bağlanmasını sağlayan elektriksel noktaya da sıva üstü priz denir. Farklı çeşitleri bulunan ürünler, kapalı alanların temel elektrik donanımlarını oluşturur.

Sıva Üstü Anahtar ve Priz Çeşitleri Nelerdir?

Sıva üstü anahtar priz, elektrik tesisatlarında kullanılan, yüzeylere monte edilen ürünlerdir. Evlerde, iş yerlerinde, kamu alanlarında elektrik bağlantılarıyla ışık ve enerji ihtiyacını sağlamak için kullanılırlar. Sıva üstü priz ve anahtar gibi türleri vardır.

Sıva Üstü Anahtar Çeşitleri

Anahtarlar, ışıklı cihazların açılıp kapanmasını sağlayan donanımlardır ve türleri ihtiyaçlara göre şekillenmiştir. Elektrik panolarının aydınlatılmasında kullanılan sıva üstü anahtar türleri aşağıdaki gibidir:
  • Tekli
  • Çiftli (vavien)
  • Üçlü
  • Sensörlü
  • Zaman ayarlı
  • Dokunmatik
Sıva üstü tekli anahtar, çiftli ve üçlü türleri gibi ışığı kaç yerden kontrol ettiğine bağlı olarak isim alır. Tekli ve çiftli anahtarları genelde ev, ofis içlerinde; üçlü modeller ise merdivenlerde kullanabilirsiniz. Çiftli, üçlü yani vavien modeller, özetle ters devre yapar. Bu özellik, bir odanın ışığını kapatıp açabilmek için birden fazla konumda anahtar bulunmasına yarar.
Sensörlüler, hareketi algılayıp otomatik olarak yanar. Zaman ayarlılar, belli bir süre sonra kendi kendilerine kapanırlar. Dokunmatikler, hafifçe iterek çalışan ve günümüzde de en çok kullanılan anahtar modellerindendir.

Sıva Üstü Priz Çeşitleri

Elektrik enerjisiyle çalışan aletleri şebekeye bağlamak için kullanılan araçlara priz adı verilir. Sert PVC madde veya bakalitten üretilen sıva üstü priz modellerinin temas edilen yüzeyleri yalıtkandır. Tekli ve çiftli priz çeşitleri, kaç tane cihazı elektriğe bağlayabildiğine göre isim alır.
Topraklı prizler, toprağa gömülü elektrota bir iletkenle bağlı olduğundan elektrik kaçağının en az görüldüğü türdür. Televizyon, internet, telefon gibi araçların görüntü sinyallerini iletmek için kullanılan model, data prizlerdir.
Elektrik yapısına, konuma, yerleştirilecek alanın ihtiyacına göre farklı priz ve anahtar tercihleri vardır. Bu nedenle hangi türün neye hizmet ettiğini bilmeniz, yaşadığınız alanlar için doğru seçimler yapmanıza vesile olur.

Sıva Üstü Anahtarlı Priz

Sıva üstü anahtarlı priz, ışık açıp kapama devresinin ve elektrikli aletlerin şebekeye bağlanacağı noktanın aynı duyda olduğu modellerdir. Bu tür, genelde farklı çeşitlerde çok büyük değişkenlere sahip değildir. Ancak anahtarın ve prizin sayısının birden fazla olmasıyla, üretildiği malzemeyle veya dış görünüş özellikleriyle ayrılabilir.

Sıva Üstü Anahtar ve Priz Fiyatları Nelerdir?

Sıva üstü anahtar ve priz fiyatları pek çok farklı işleve bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bu etkenlerden en önemlisi malzemenin kalitesi ve satın alınan firmanın güvenilirliğidir. Güvenilir markalar, kaliteli malzemelerle üretim yaptığından piyasadaki ürünlere nazaran daha pahalı satış yapabilir.
Sıva üstü priz fiyatları tıpkı anahtarlarda olduğu gibi tasarım özellikleriyle farklılık gösterebilir. Ürünlerin rengi, dokusu, ek fonksiyonları ücretlendirme konusunda farkın sebeplerindendir. Talep arz durumu, ekonomik koşullar, döviz kurları gibi nedenler; tek bir firmada değil bütün satıcılar için fiyat değişikliğine sebep olan faktörlerdir.
Tekil ve çoğul alımlarda değişiklikler olabilir. Toptan alımlar, hemen her ürün kategorisinde uygun fiyatla alışveriş yapabilmeyi sağlar. Kalitesine güvendiğiniz bir firma seçtikten sonra toptan alım niyetinizde satıcıyla iletişime geçebilir ya da indirimleri takip edebilirsiniz. Bu sayede tekli fiyatlarından daha uyguna Viko sıva üstü anahtar ve priz satın alabilirsiniz.

Sıva Üstü Anahtar ve Priz Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Priz ve anahtarlar, elektrik gibi kontrolü kaybedildiğinde büyük sıkıntılara yol açabilecek bir enerjiyi yönlendirdiğinden mutlaka kaliteli ürünlerden seçilmelidir. Sırf daha uygun fiyatlı olduğu için seçeceğiniz kalitesiz bir ürün tüm elektrik tesisatını da bozabilir. Bu sebeplerle markasına ve satışı yapan firmaya güvendiğiniz ürünleri satın almalısınız.
Yanmaz malzemeden üretilen ve topraklama yapabilen ürünler, elektrikli devrelere yerleştireceğiniz prizlerinizin güvende kalmasına sebep olur. Tasarımı ve fonksiyonları ihtiyacınıza paralel olan priz ve anahtarlar, kullanılabilirlik açısından size en sağlıklı deneyimi yaşatır.
Ürünlerin montaj kolaylığını dikkate almalısınız. Özel montaj gerektiren sıva üstü anahtar ve prizler yerine kolay takılanlara yönelmenizde fayda vardır. Bunların yanında mevcut tesisatınıza uyumlu olan modelleri tercih etmelisiniz. Aksi takdirde aldığınız ürünlerin montajını yapamazsınız veya bunun için tesisatta birtakım değişikliklere gitmek mecburiyetinde kalabilirsiniz.
Bütün püf noktalara dikkat ettiğinizde verimli ve uzun süreli kullanıma sahip priz ve anahtarlar alabilirsiniz. Kaliteli ürün yelpazesi, kolay montajlanan parçalar ve müşteri memnuniyetini esas alan satış anlayışıyla Vira Elektrik bünyesindeki ürünleri güvenle alışveriş yapabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Prizler Yerden Kaç cm Yüksekte Olmalı?

Elektrik tesisatı genel şartnamesine göre prizler, yerden 40 cm yukarıda olmalıdır.

Sıva Üstü Anahtar Nedir?

Tesisat kısmı duvar üstünde olan anahtarlara sıva üstü anahtar denir.

Duvar Üstü Priz Ne Demek?

Duvar üstü priz, tesisatı ve duy kısmı içe gömülü olmayan türe denir. Sıva üstü priz ifadesiyle aynı anlamı taşır.
Yükleniyor...