TÜM ÜRÜNLERDE 1 YIL GARANTİ TEKNİK DESTEK VE İADE KOLAYLIĞI TÜM FİYATLAR %20 KDV DAHİL FATURALIDIR TÜM ÜRÜNLERDE 1 YIL GARANTİ TEKNİK DESTEK VE İADE KOLAYLIĞI TÜM FİYATLAR %20 KDV DAHİL FATURALIDIR TÜM ÜRÜNLERDE 1 YIL GARANTİ TEKNİK DESTEK VE İADE KOLAYLIĞI TÜM FİYATLAR %20 KDV DAHİL FATURALIDIR TÜM ÜRÜNLERDE 1 YIL GARANTİ TEKNİK DESTEK VE İADE KOLAYLIĞI TÜM FİYATLAR %20 KDV DAHİL FATURALIDIR
Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
-
Listeleme

NYA Kablo

NYA Kablolar

NYA kablo, alçak gerilim kablosu çeşitleri içerisinde yer alan ve birçok sistemde değerlendirilen malzemeler arasındadır. İç mekanlarda kullanılmak için tasarlanan NYA’lar, bina içerisindeki elektrik tesisatlarında ve dağıtım panolarında tercih edilir. Aynı zamanda PVC izolasyona sahiptir ve tek telli bakır iletkenden oluşur. Esnek bir yapıya sahip oldukları için kurumları kolay bir şekilde yapılır. 

Genel olarak oldukça kullanışlı olan tek damar kablo çeşitleri som ya da örgülü olarak üretilir. Kullanım şekli açısından hem sıva üstü hem de sıva altı olarak tercih edilir. Ek olarak PVC kaplıdırlar ve kılıfsız bir yapıya sahiptirler. Ayrıca 70 derece sıcaklığa kadar dayanıklılık göstermektedirler. Özellikle kapalı ve kuru alanlarda tercih edilmesiyle bilinen NYA kabloların pek çok avantajından bahsetmek de mümkündür. Bunların başında yüksek ısıya dayanıklı olması ve kaçaklara karşı koruyucu olması yer alır. 

NYA Kablo Nedir?

Alçak gerilim kablosu olarak bilinen NYA; izoleli, PVC kaplı ve kılıfsızdır. Örgülü ya da som olarak üretilen çeşitlerinde teknik detayları da farklılık göstermektedir. Bunlarda 0.5 ila 10 milimetrekare olanlar, tek telli; 10 ila 400 milimetrekare olanlarsa, çok telli olarak üretilir. Genellikle hafif ya da normal işletme koşullarında tercih edilen NYA, sıva altında da kullanılır. Tek damarlı olması yönüyle dağıtım panoları, kuru ve kapalı alanlar için oldukça idealdir. 

Tekli kablo yapısı gereği boru içerisinde uygun bir şekilde kullanılabilir. Maksimum 70 derece iletken sıcaklığıyla damarlı ve tek telli iletken kesitleri mevcuttur. Kısa devre sıcaklığı ise maksimum 160 derece olan bu çeşit, anma gerilimi özelliğiyle oldukça avantajlıdır. Yüksek sıcaklık gerektirdiği durumlarda güvenli kullanıma sahip olmasıyla, olası elektrik kaçağı gibi tehlikelerin önüne geçer.  

İçerisinde bulunan bakır iletken tel, sorunsuz iletim sağlamasına yardımcı olur. Ayrıca bu özelliği sayesinde su olmayan ortamlarda çoğunlukla tercih edilmektedir. İnce ve esnek yapısının yanı sıra farklı renk çeşitliliğiyle pek çok alanda kullanılmaktadır. Siyah, kırmızı ve kahverengi olanlar fazlar, mavi olan nötr ve sarı, yeşil renktekiler topraklı alanlar için fonksiyoneldir. Sahip olduğu özellikleriyle birçok avantajı bulunan NYA kabloları, uzun ömürlü olması yönüyle güvenle tercih edebilirsiniz. 

NYA Kablo Çeşitleri Nelerdir?

NYA kablolar her ne kadar benzer özelliklere sahip olsa da bazı farklılıkları mevcuttur. Bu sebeple her çeşidini, her alanda kullanmak mümkün değildir. Bina içi tesisatında ve bina ana panolarında kullanılmak üzere ikiye ayrılıp farklı özelliklere sahip olmalarıyla öne çıkarlar. Üstelik sahip olduğu uzunluklara göre de birbirlerinden ayrılırlar. Çeşitli alanlardan kendine yer edinen NYA’lar kalınlıklarına göre aşağıdaki gibi sıralanabilir: 

  • 2.5 mm 
  • 1.5 mm
  • 6 mm
  • 4 mm

Bunlardan 2.5 ve 1.5 NYA kablo çeşitlerinin bina içi tesisatlarında kullanıldığını söylemek mümkündür. Öte yandan 6 ve 4 mm olanlarsa bina ana pano içlerinde tercih edilmektedir. 

2.5 MM NYA ile 1.5 MM NYA Arasındaki Farklar Nelerdir?

Tek damarlı kablo çeşitleri bazı teknik detaylarıyla birbirinden ayrılmaktadır. 2.5 ve 1.5 NYA’lar arasındaysa kullanım alanı ve akım taşıma kapasitesine göre farklı kriterler bulunmaktadır. Çok uzun olmaması durumunda 1.5 mm NYA’dan geçebilecek en yüksek akım 16 amperdir. Öte yandan 2.5 NYA kablo içinse bu değer 21 amper olarak belirlenmiştir. 

Ayrıca her iki çeşit için de ortam sıcaklığının belirleyici olduğunu söylemek mümkündür. Örneğin, 25 derecelik bir boru içerisinde kullanılan 1.5 mm NYA’nın ortamı toprak olduğu zaman sıcaklık değeri 25 derece olarak belirlenir. Havadaysa 24 ve 25 amper 1.5 mm için oldukça ideal olarak görülür. Hangi amaçla kullanacağınızı belirledikten sonra en uygun çeşidi seçerek tam performans alabilirsiniz. 

NYA Kablo Fiyatları Nelerdir?

NYA kablo fiyatları geniş bir skalayla karşınıza çıkmaktadır. Fiyatları etkileyen en önemli faktörün, ürünün kalınlığı olduğunu söylemek mümkündür. Örneğin, 95 mm bir kablonun fiyatı 12 mm olana göre daha yüksek olabilir. Öte yandan maliyet konusunda marka da oldukça belirleyicidir. Her bir marka farklı kalitede üretim sağladığından fiyatlandırmalar da bu duruma göre belirlenir. 

NYA kablolar genellikle metre üzerinden fiyatlandırılmaktadır. Bazı ürünler direkt 100 metre gibi sabit bir değerden satılırken, bazılarını istediğiniz uzunlukta satın alabilmeniz mümkündür. Bu noktada Vira Elektrik  olarak kategorilerimizde geniş bir çeşitlilik sunmaktayız. İhtiyaçlarınıza yönelik ucuz NYA kablo modellerine sitemizden kolaylıkla ulaşabilirsiniz. 

NYA Kablo Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir? 

Nya kablo satın alırken dikkat etmeniz gereken bazı hususlardan bahsedilebilir. Bunların başında şüphesiz, kalite yer alır. Yüksek kalitede bir ürün çok daha az sorun ve arızayla karşılaşmanıza yardımcı olur. Bu konuda güvenilir bir tedarikçi tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda alacağınız kablonun boyutu da satın alırken özen göstermeniz gereken konulardandır. Kullanılacağı alana uygun olmayan boyutlarda bir tercih yaptığınız takdirde güvenlik riski yaratabilirsiniz. 

Güvenlik açısından önem göstermeniz gereken bir diğer faktör yalıtımdır. Yanlış yalıtım malzemesi kullanılan ürünlerde arıza oluşması oldukça muhtemeldir. Bu sebeple uygun bir yalıtım malzemesi seçmek ve tedarikçilerden yardım almanız önemlidir. Ayrıca elektrik kablosu seçiminde uygun uzunlukta bir ürün tercih etmelisiniz. Fazla uzun bir ürün atık ortaya çıkmasına sebep olabilir. 

Sıkça Sorulan Sorular

25 NYA Kablo Nerelerde Kullanılır?

Sıva altı elektrik tesisatını döşerken kullanılan tek damarlı kablolara 25 NYA adı verilir. Bunlar, binalar, işyerleri gibi birçok yaşam alanında kullanılırlar. 

25 NYA Kablo Kaç Amper Çeker?

Maksimum 21 amper akım geçebilir. 

NYA Kablo Çok Telli Midir?

Bu kablolar tek veya çok teli olmak üzere üretilmektedir. 

Yükleniyor...