TÜM ÜRÜNLERDE 1 YIL GARANTİ TEKNİK DESTEK VE İADE KOLAYLIĞI TÜM FİYATLAR %20 KDV DAHİL FATURALIDIR TÜM ÜRÜNLERDE 1 YIL GARANTİ TEKNİK DESTEK VE İADE KOLAYLIĞI TÜM FİYATLAR %20 KDV DAHİL FATURALIDIR TÜM ÜRÜNLERDE 1 YIL GARANTİ TEKNİK DESTEK VE İADE KOLAYLIĞI TÜM FİYATLAR %20 KDV DAHİL FATURALIDIR TÜM ÜRÜNLERDE 1 YIL GARANTİ TEKNİK DESTEK VE İADE KOLAYLIĞI TÜM FİYATLAR %20 KDV DAHİL FATURALIDIR
Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
-
Listeleme

Ses Sistemleri Kabloları

Ses Sistemleri Kabloları

Ses sistemleri kabloları, ses kalitesini maksimize etmek ve net iletim sağlamak için kullanılan demir ya da bakırdan üretilen elektrik kablolardır. Genel olarak amacı; ses sinyallerini kaynaktan hoparlörlere veya diğer ses cihazlarına daha temiz şekilde aktarmaktır. 

Hem ev ve ofiste amatör olarak hem de ses stüdyoları, konser alanları gibi profesyonel ortamlarda kullanılabilen ses kablosu çeşitleri, ses sistemlerinin performansını doğrudan etkiler. Ses kabloları, çeşitli ses sistemleri gereksinimlerine yönelik alternatif ürünler barındırmaktadır. 

Ses Sistemleri Kablo Çeşitleri Nelerdir?

Ses sistemleri için kullanılan kablo çeşitleri, ses kalitesini ve iletimini optimize etmek için farklı özelliklere sahiptir. Bu kapsamda en yaygın kullanılan ses kablosu çeşitleri şunlardır:

 • Ses Sistemi Tesisat Kablosu: Anfi kablosu olarak bilinen kablo türü, çeşitli ekipmanları amplifikatöre bağlayarak kullanmaya yarar. Yüksek akım kapasitesi ve sahip olduğu kaliteli materyallerle düşük voltaja sahip seslerin, daha yüksek seviyelere çıkmasını sağlar. 
 • 3.5 mm Ses Kablosu: Genellikle bilgisayarlar, mobil cihazlar ve benzeri ses cihazlarında kullanılır. 3.5 mm ses kablosu, kompakt boyutu ve pek çok cihazla uyumlu çalışması nedeniyle popüler bir seçimdir.
 • RCA Kabloları: Ev sinema sistemleri, stereo ses uygulamaları, uydu cihazları ve el kameraları için tercih edilen bakır içerikli bir kablo türüdür. İki veya daha fazla renkle kodlanmış konnektörleri ile tanınır ve analog ses sinyallerini iletmek için tasarlanmıştır.
 • XLR Kabloları: Profesyonel ses uygulamalarında kullanılan XLR kabloları, dengeli ses sinyalleri ve düşük gürültü seviyeleri sağlar. Stüdyo mikrofonları ve yüksek kaliteli hoparlör sistemleriyle kullanılır.
 • Optik Ses Kabloları (Toslink): Ses sinyallerini ışık formunda ileten bir tür olarak, üst düzey ses sistemleri için idealdir. Sinyalin bütünlüğünü korurken, elektromanyetik girişimden etkilenmez. Işığı kırma indisinin farklı olduğu materyaller, içeriğinde yer alır. Böylece ışığın aynı anda yansıması ve kırılmasına olanak tanır. Işığın iletildiği çekirdek alanı ve dış katmanında yer alan kılıf bunu sağlar. 
 • Koaksiyel Ses Kabloları: Analog kablo olarak da bilinen koaksiyel kablolar, RCA konnektörlerine benzer, ancak yüksek bant genişliği ve daha iyi sinyal bütünlüğü sunar. Her iki ucunda da jak olarak isimlendirilen soketler yer almaktadır. Klasik ya da power jak çeşitleri bulunabilir. Klasik jaklar ses ve mikrofon için kullanılır, power tipi jaklarsa enerji iletimini sağlar. 
 • HDMI Kablolar: Verileri elektriksel formda iletmeye yarayan HDMI’lar, yüksek çözünürlüklü ses ve görüntüyü kaliteli bir şekilde eşzamanlı olarak iletmesiyle kullanıcılar arasında oldukça popülerdir. Nitekim, birden fazla kablonun yapacağı işi tek seferde yapabilmesi nedeniyle, çalışma alanlarındaki kablo kargaşasının önüne geçer. İhtiyaca uygun olarak farklı uzunluklarda satışa sunulur. 

Ses kabloları arasından ihtiyaç duyduğunuz ürünü, Vira Elektrik’te sepete ekleyip hızlı bir şekilde sipariş edebilirsiniz.  

Ses Sistemi Kablosu Fiyatları Nelerdir? 

Ses kablosu fiyatları; kablonun türü, özellikleri ve materyaline bağlı olarak fiyatlandırılır. Bunun yanı sıra kullanılacağı uzunluğa göre de fiyat artışı olabileceğini belirtmekte fayda var. 

Vira Elektrik’te ses sistemi kablosu fiyatları üzerinde değerlendirme yapabilir; en kaliteli ürünlere en uygun fiyat aralıklarıyla ulaşabilirsiniz. 

Ses Kablosu Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Ses kablosu seçimi yaparken ses sisteminin türü ve gereksinimleri göz önünde bulundurulmalıdır. Nitekim, 5+1ses sistemi kablosu gibi özel sistemlerde kullanılan kablolar, sistemin çalışma verimini büyük oranda iyileştirir. 

Genel itibariyle, ses kablosu alırken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Sistem Uyumluluğu: Ses sisteminin gereksinimleriyle uyumlu kablolara yönelmek önemlidir. Özelleşmiş sistemler, belirli bağlantı tipleri ve ses kanallarının net iletimi için özel kablolar gerektirebilir. Bu noktada ihtiyaç duyacağınız ürünleri tek tek belirlemenizde fayda var.
 • Kablo Kalitesi ve Yapısı: Ses kablosunun iç malzeme kalitesi ve yapısı sesin temiz bir şekilde çıkması için büyük etkiye sahiptir. Yüksek kaliteli malzemeden yapılmış kablolar, ses iletimini iyileştirir ve dış faktörlerden kaynaklı gürültüleri giderir. Yanı sıra, kablonun kaliteli bir dış kaplaması olduğundan emin olun. Herhangi bir darbe ya da ezilme riski, kablonun çalışma verimini olumsuz etkiler. 
 • Fiyat ve Performans Dengesi:Ses sistemi kablosu fiyatları, kablo türüne ve kalitesine bağlı olarak değişir. Bütçe ve ihtiyaçlarınıza uygun en iyi ses kablosunu seçerken hem fiyat hem de performansı dengeli bir şekilde değerlendirmek önemlidir. 
 • Dönüştürücüler ve Ek Aparatlar: Ses sistemi kablosu seçerken farklı aparatlara da ihtiyaç duyabilirsiniz. Öyle ki, elektrik verileri ve ışık formundaki ses kaynaklarının iletiminde dönüştürücü kullanmak gerekebilir. Bu gibi durumlarda, kaliteli ürünleri tercih etmeniz verilerin iletimi noktasında performasın kötü etkilenmemesi için önemlidir. 

Ses sisteminizin tüm potansiyelini ortaya çıkarmak için doğru kabloları seçmek, etkileyici bir ses deneyimi yaratmanın kilit noktasıdır. Vira Elektrik’te elektrik kablosu kategorisi üzerinden, teknik ekipmanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz ses sistemleri kablolarından dilediğiniz ürün çeşidini bulabilirsiniz. Siz de bu eşsiz deneyimi yaşamak için ilk iş olarak, teknik ekipmanlarınızı web sitemiz üzerinden incelemeye başlayın!

Sıkca Sorulan Sorular

Ses Sistemlerinde Hangi Kablo Türleri Tercih Edilmelidir?

Ses sistemlerinde tercih edilecek kablo türü, kullanılan sistemin özelliklerine ve ihtiyaçlarına göre değişir. Kablonun yanı sıra, bağlantıları noktaları için ekstra apartlara ihtiyaç olup olmadığı belirlenmelidir. 

Ses Kablosu Kalitesi Neden Önemlidir?

Ses kablosu kalitesi sesin netliği üzerinde doğrudan etkiye sahiptir. Yüksek kaliteli kablolar gürültüyü azaltır ve verilerin doğru bir şekilde iletimini sağlar. Sonucunda kaliteli bir müzik ya da film deneyimi yaşayabilmek mümkündür. 

Ses Kablosu Fiyatları Nasıl Değişir?

Ses kablosu fiyatları; kablo türüne, malzeme kalitesine ve markaya göre değişir. Genellikle, daha yüksek kaliteli ve özelleşmiş kablolar, standart kablolara göre daha yüksek fiyatlandırılmıştır. 

Yükleniyor...