TÜM ÜRÜNLERDE 1 YIL GARANTİ TEKNİK DESTEK VE İADE KOLAYLIĞI TÜM FİYATLAR %20 KDV DAHİL FATURALIDIR TÜM ÜRÜNLERDE 1 YIL GARANTİ TEKNİK DESTEK VE İADE KOLAYLIĞI TÜM FİYATLAR %20 KDV DAHİL FATURALIDIR TÜM ÜRÜNLERDE 1 YIL GARANTİ TEKNİK DESTEK VE İADE KOLAYLIĞI TÜM FİYATLAR %20 KDV DAHİL FATURALIDIR TÜM ÜRÜNLERDE 1 YIL GARANTİ TEKNİK DESTEK VE İADE KOLAYLIĞI TÜM FİYATLAR %20 KDV DAHİL FATURALIDIR
Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
-

Kapsül Ampul

Kapsül Ampul

LED Kapsül ampul; şeffaf, plastik veya buzlu cam benzeri bir malzeme içerisine yerleştirilmiş küçük, kompakt bir lambadır. İlk olarak halojen teknolojiyle üretilmiş aydınlatma gereçleri şeklinde ortaya çıkmıştır. Fakat LED teknolojisinde yaşanan gelişmeler, kapsül ampul üretimini LED malzemelerle yapmaya sebep olmuştur. Çoğunlukla odaklanmış ışık çıkışının ve kompakt boyutun gerekli olduğu çeşitli uygulamalarda kullanılır.
Kapsül ampul, en küçük armatürlerde bile kullanılmak üzere tasarlanmış kompakt bi-pin lambalardır. Tam, anında ve parlak aydınlatma özellikleriyle oldukça işlevseldir. Bu kompakt ampuller; evsel, endüstriyel dekoratif ve cihaz armatürleri için geniş kullanım alanına sahiptir. Çoğunlukla; ev aletleri, masa lambaları, sarkıt lambalar, kullanım alanı içindedir. 

Kapsül Ampul Çeşitleri Nelerdir?

Kapsül ampul, küçük ve pratik yapısıyla farklı kullanım alanlarında çok çeşitliliğe sahiptir. Ev, iş yeri, hastane, ofis, sokak, meydanlar, gibi geniş yerlerde kullanılabilir. Ayrıca farklı renk sıcaklıklarında, boyutlarda, lümen çıkışlarında, dim edilebilir veya dim edilemez seçeneklerde ve enerji tasarrufu teknolojilerinde mevcuttur. 
Akkor ve halojen kapsül ampul türlerine göre; daha uzun ömürlü, patlamaya karşı dirençli ve enerji tasarrufludur. İnsan sağlığı için zararlı olmamakla birlikte çevre dostu bir yapıya sahiptir. Yüksek ve hızlı aydınlatma özellikleri sebebiyle genellikle bilinen kapsül ampul çeşitleri 2 tanedir:
  • G4 Kapsül Ampul: G4 Kapsül Ampuller, 4 mm aralıklı iki pini olan düşük voltajlı bir ampuldür. Zarif bir yapıdadır. Bu, küçük dekoratif armatürler, görev ve alt dolap aydınlatmaları için ideal kılar. Ayrıca özel ışık armatürleri, projektör ve diş lambaları, fiber optik lambalar, otomobil, tekne için uygundur. 
  • G9 Kapsül Ampul: G9 Ampuller, 9 mm’lik aralıklarla ayrılan ve iki pimi olan kapsül tarzı bir ampuldür. 240V ana voltajlı ışık armatürleri için idealdir. Bu ışıklar, hem evde hem de ticari birçok uygulamada tercih edilir. Oturma alanlarında şamdan gibi dekoratif armatürleri aydınlatmak için oldukça kullanışlıdır.
İki kapsül ampul arasındaki temel fark voltajlarıdır. G9, 220 – 240V ana voltajdan çalışırken bir G4 kapsül, genellikle 12-24V arasında daha düşük bir voltajda çalışır. Bu sebeple uyumlu bir transformatörle birlikte kurulması gerekir. 

Kapsül Ampul Fiyatları Nelerdir?

Aydınlatma ürünleri kategorisinde yer alan kapsül ampuller, kullanışlı yapısı sayesinde dekoratif ürünler için vazgeçilmez bir unsurdur. LED teknolojisiyle üretilmesi de bu duruma katkı sağlar. Bu noktada LED kapsül ampul fiyatları ortalama olarak 20-40 Türk Lirası civarında değişkenlik göstermektedir. Fakat renk, işlevsellik ve diğer opsiyonları sebebiyle farklı fiyat seçenekleri de mevcuttur.
Bir elektrik ürünü alırken fiyattan ziyade kaliteye bakılması gerekir. Çünkü kaliteli ürün fiyatı aynı oranda maliyeti de azaltacaktır. Bu noktada en kullanışlı led ampuller arasında ismiyle ön planda olan Cata led kapsül ampul hem kalite hem de fiyat bakımından tercih edilir. 

Kapsül Ampul Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Ampul kategorisinin en önemli öğesi led ampuller, doğru tercihler yapıldığında uzun ömürlü ve kaliteli bir kullanım imkânı sunar. Kapsül ampulün küçük yapısı nedeniyle ürünler, genellikle dekoratif amaçlarla kullanılır. Ayrıca ışığı, en fazla seviyede muhafaza eden led teknolojisi aracılığıyla kapsül ampullerin daha yoğun aydınlatma işlevi görmesi mutlaktır. Patlama riski düşük olsa bile satın alırken aşağıdaki faktörlere dikkat etmek gerekir:
  • Kullanım Alanı: Kapsül ampul seçiminde kullanım alanı, önemli bir unsurdur. Aydınlatma opsiyonunun yeterliliği araştırılmalıdır.  Uygun ampuller, göz sağlığı açısından önem taşır.
  • Materyal: Ürün tercihlerinin doğru ve kaliteli yapılması, kompakt aydınlatmanın hem ömrünü arttırır hem de patlama, yanma gibi riskleri en aza indirir.
  • Güç: Kapsül ampuller, çoğunluk G4 ve G9 olarak bilinmektedir. Farklı çeşitleri olmasının yanı sıra en çok tercih edilenler bu türlerdir. Bu noktada elektrik çıkış ve ampulün giriş noktasının voltaj değerleri birbiriyle uyuşmalıdır. Ampulü duy tipine ve enerji akışına uygun olarak almak önem taşır.
  • Renk: Yoğun bir aydınlatma sağlayan kapsül ampuller, gözlerinizi gereğinden fazla yorarak hastalıklara sebebiyet verebilir. Bu noktada göz sağlığınızı bozmayacak ve yeteri kadar aydınlatma sağlayacak ampuller tercih etmek gerekir. Kapsül ampul beyaz rengi 6500 – 7000 arasında kelvin değerine sahiptir ve gözleri yorabilir. 
Yukarıdaki faktörleri göz önünde bulundurarak daha kullanışlı, uzun ömürlü ve dayanıklı ampul tercihleri yapabilirsiniz. Kapsül ampulleri Vira Elektrik web sitesi kategorileri üzerinden inceleyebilirsiniz. 

Sıkça Sorulan Sorular

G9 Ampul Nerede Kullanılır?

G9 kapsül ampuller, yaklaşık olarak 40W kadar güç çeken duy girişlerinde kullanılır. Ortalama 400-500 lümen civarında parlaklığa ve 2.500 saat kadar kullanım ömrüne sahiptir.

Sarı LED mi Beyaz LED mi?

Kelvin değeri fazla olan ampuller gözleri daha fazla yorar. Bu değer arttıkça doğru orantılı olarak ışık oranı da yükselir. Dolayısıyla Kelvin değeri düşük ampuller, göz sağlığı açısından daha uygundur. Sarı ışıklar bu noktada tavsiye edilir.

Ev için LED Ampul Kaç Watt Olmalı?

Ev için ampul alınırken evi aydınlatma değerleri ölçülmelidir. Ölçüm için evin metre karesi bilinmelidir. Her bir metre kareye 100 m2 civarı bir lümen değeri tekabül eder. 40m2 bir oda olduğunu varsayarsak ortalama 3000-4000 aralığında lümen değeri yeterlidir.
Yükleniyor...