TÜM ÜRÜNLERDE 1 YIL GARANTİ TEKNİK DESTEK VE İADE KOLAYLIĞI TÜM FİYATLAR %20 KDV DAHİL FATURALIDIR TÜM ÜRÜNLERDE 1 YIL GARANTİ TEKNİK DESTEK VE İADE KOLAYLIĞI TÜM FİYATLAR %20 KDV DAHİL FATURALIDIR TÜM ÜRÜNLERDE 1 YIL GARANTİ TEKNİK DESTEK VE İADE KOLAYLIĞI TÜM FİYATLAR %20 KDV DAHİL FATURALIDIR TÜM ÜRÜNLERDE 1 YIL GARANTİ TEKNİK DESTEK VE İADE KOLAYLIĞI TÜM FİYATLAR %20 KDV DAHİL FATURALIDIR
Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
-
Listeleme

Yangın ve Alarm Kabloları

Ürün bulunamadı.

Yangın ve Alarm Kabloları

Yangın ve alarm kabloları, bina güvenliğini sağlamak ve yangın durumlarında erken uyarı ve müdahale imkanı tanımak amacıyla kullanılan kritik öneme sahip bileşenlerdir. Bu kablolar, özellikle yangın alarm sistemleri, güvenlik sistemleri ve dahili iletişim sistemlerinde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Yangın alarm kabloları; yangın anında sinyal iletimi, enerji aktarımı ve bilgi iletimi gibi önemli görevleri yerine getirerek insan hayatını ve mülkleri koruma amacını taşırlar.

Yangın Kablosu Nedir?

Yangın kablosu, yangın güvenliği ile ilgili uygulamalarda kullanılmak üzere tasarlanmış özel bir kablo türüdür. Bu kablolar, yangın durumunda olası hasarı en aza indirmek ve yangının yayılmasını kontrol altına almak amacıyla özel malzemeler ve tasarımlar kullanılarak üretilir. Yangın kablosu; çeşitli ortamlarda, binalarda, tünellerde, endüstriyel tesislerde ve diğer yangın riski taşıyan alanlarda güvenlik önlemlerini artırmak için tercih edilir.

Yangın kablosu tasarımında kullanılan özel malzemeler, kabloların alev almasını önler ve yanma sırasında açığa çıkan dumanın ve gazların zararlı etkilerini en aza indirir. Ayrıca bu kablolar yangın sırasında uzun süreli bir dayanıklılık sergiler ve elektriksel iletişimi sürdürerek güvenlik sistemlerinin ve acil durum iletişim hatlarının devamlılığını sağlar 

Alarm Kablosu Nedir?

Alarm kablosu, güvenlik sistemleri ve alarm sistemleri için özel olarak tasarlanmış bir iletişim kablosu türüdür. Bu kablolar; alarm sistemlerinde kullanılan sensörler, detektörler, kontrol panelleri ve diğer güvenlik ekipmanları arasında düşük voltajlı sinyallerin iletimi için kullanılır. Alarm sistemleri, evler, iş yerleri, endüstriyel tesisler ve diğer alanlarda güvenliği artırmak hırsızlık, yangın, gaz sızıntısı gibi olaylara karşı uyarı sistemi sağlamak amacıyla kullanılır.

Alarm kablosunun temel görevi, sensörlerden gelen sinyalleri kontrol panellerine iletmek ve gerektiğinde alarm durumunu bildirmektir. Bu kablolardaki iletim düşük voltajlıdır, bu da insanlara veya elektronik cihazlara zarar verme riskini en aza indirir. Ayrıca alarm kablosu çok telli bir yapıya sahiptir. Çünkü ekipmanlar arasında farklı sinyallerin iletilmesini sağlamak için birden fazla iletken gerekebilir.

Yangın Alarm Kablosu Çeşitleri Nelerdir?

Yangın alarm kablosu, yangın durumlarında oluşabilecek tehlikeli durumları minimize eden özel özelliklere sahip kablolar olarak bilinir. Bu ürünler, yangın sırasında çıkabilecek duman ve zehirli gazları en aza indirmek için özel olarak tasarlanmıştır. Tüm kablo çeşitlerinin genel özellikleri şu şekildedir:

 • Halojen adı verilen kimyasal elementleri içermez. Bu, yangın durumunda halojen içeren kabloların çıkardığı zararlı gazların oluşumunu engeller.
 • Kabloların yanması durumunda oluşan duman miktarı diğer kabloların yanmasına göre daha düşüktür. Bu özellik, yangın sırasında oluşan dumanın insanların tahliyesini kolaylaştırır.
 • Yangın sırasında alev iletimini engeller. Bu sayede yangının yayılma hızı kontrol altında tutulabilir.
 • Belirli bir süre boyunca yangına dayanabilme özelliğine sahiptir. Bu, kabloların belirli bir süre boyunca enerji iletimini sürdürebilmesini sağlar.
 • İçeriğinde bulunan malzemeler, yangın durumunda kendiliğinden sönebilme yeteneği sağlar.

Bu özellikleri taşıyan yangın kabloları, toplu yaşam alanlarındaki elektrik kablosu sistemlerinde ve kontrol kablolarında kullanıldığında can güvenliğini arttırır. Yanmaz kablo çeşitleri arasında NYA (H07Z1-U, H07Z1-R),NYAF (H07Z1-K),TTR (H052XZ1-F),NHXMH, N2XH, N2XH FE 180 gibi modeller bulunmaktadır. Yangına dayanıklı kabloların, özellikle acil durum aydınlatma sistemleri, yangın alarm ve ihbar sistemleri, yangın pompalarını besleyen kablolar gibi alanlarda kullanılması can güvenliği açısından kritik değere sahiptir.

Yangın Alarm Kablosu Fiyatları Nelerdir?

Yangın kablosu fiyatı; kablo tipi ve özelliklerine, uzunluk ve miktarına, marka ve kalitesine göre değişiklik gösterir. Kablonun yangına dayanıklılığı, düşük duman emisyonu veya alev geciktirici özellikleri fiyat üzerinde etkili olan önemli faktörler arasındadır. Ayrıca satın alınacak miktar ve kablo uzunluğu da fiyatı belirleyen unsurlardır. Kaliteli markalar daha yüksek fiyatlarla ilişkilendirilir. Piyasa koşulları, talep ve arz durumu da bu durumu etkileyebilir. Yangın alarm kablosu fiyatlarını belirlemek için Vira Elektrik olarak sayfamızdaki ürünleri inceleyebilir ve projenizin özel ihtiyaçlarına en uygun teklifi bulabilirsiniz.

Yangın Alarm Kablosu Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Yangın alarm sistemi kabloları seçerken dikkat edilmesi gereken birkaç etken vardır. Bunlar; güvenlik standartlarına uygunluk, yangına dayanıklılık, kablo tipi, duman emisyonu, uzunluk ve montaj yerine bağlı olarak değişebilir.

 • TS CEN/TS 54-14 standartlarına uygun olarak yangına dayanıklılık özellikleri belirlenmiş olan kablolar tercih edilmelidir.
 • Kablonun yanma durumunda yaydığı duman miktarı önemlidir. Düşük duman emisyonuna sahip kablolar, yangın anında oluşabilecek tehlikeli durumları azaltabilir.
 • Alev geciktirici özelliklere sahip kablolar, yangının yayılma hızını azaltabilir ve yangına müdahale süresini artırabilir.
 • Yangın alarm sistemlerinde zayıf akım kabloları tercih edilir. Kablonun kullanılacağı ortama uygun tip seçilmelidir.
 • Kablonun kullanılacağı alanın uzunluğu, montaj yeri ve ortam koşulları göz önünde bulundurularak doğru uzunlukta ve uygun özelliklerde kablo seçilmelidir.
 • Yangın ihbar kablosu seçerken TS CEN/TS 54-14 gibi standartlara uygunluğunu kontrol etmek, ürünün belirlenen güvenlik kriterlerini karşıladığından emin olmak açısından önemlidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Alarm Kabloları Hangi Uygulamalarda Kullanılır?

Güvenlik sistemleri, yangın alarm sistemleri, kapalı devre televizyon (CCTV) sistemleri gibi çeşitli güvenlik uygulamalarında sinyal iletimi için kullanılır. 

Yangın ve Alarm Kablolarında Kullanılan Standartlar Nelerdir?

Yangın ve alarm kablosu üretimi, bölgesel ve uluslararası elektrik güvenliği standartlarını içerir. UL, IEC ve EN gibi standartlar, bu tür kabloların tasarım ve üretiminde rehber olarak kullanılır.

Yangın ve Alarm Kablolarının Uzunluk Sınırlamaları Var mıdır?

Yangın ve alarm kablosu uzunluğu; kullanılan kablo tipine, uygulama alanına ve sinyal gücüne bağlı olarak değişir. Her uygulama için belirli bir uzunluk sınırlaması, üretici tarafından belirtilen teknik özelliklere göre belirlenir.

Yükleniyor...