TÜM ÜRÜNLERDE 1 YIL GARANTİ TEKNİK DESTEK VE İADE KOLAYLIĞI TÜM FİYATLAR %20 KDV DAHİL FATURALIDIR TÜM ÜRÜNLERDE 1 YIL GARANTİ TEKNİK DESTEK VE İADE KOLAYLIĞI TÜM FİYATLAR %20 KDV DAHİL FATURALIDIR TÜM ÜRÜNLERDE 1 YIL GARANTİ TEKNİK DESTEK VE İADE KOLAYLIĞI TÜM FİYATLAR %20 KDV DAHİL FATURALIDIR TÜM ÜRÜNLERDE 1 YIL GARANTİ TEKNİK DESTEK VE İADE KOLAYLIĞI TÜM FİYATLAR %20 KDV DAHİL FATURALIDIR
Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
-

Acil Çıkış Levhası Nedir?

Acil çıkış levhası; işyeri, okul, hastane, fabrikalar gibi kamuya ait kullanım alanlarında insanları yönlendirmek için kullanılır. Yangın, deprem gibi afetlerde karanlıkta insanların yolunu bulabilmesi adına kamusal alanlarda zorunludur. Temin edilen tabela üstündeki okun işaret ettiği yer, acil çıkış olacak şekilde asılmalıdır.
Işıklı acil çıkış levhası kullanımı, olağanüstü durumlarda insanlara rehberlik eder. Çoğu binada birden fazla tabela kullanımına ihtiyaç vardır. Binanın içindeki kişiler kapının nerede olduğunu bilemeyeceğinden yönlendiriciler, her yerden görülebilecek alanlara sistematik bir şekilde yerleştirilmelidir.

Acil Çıkış Levhası Çeşitleri Nelerdir?

Tabelalarda yeşil renk, ilk yardımı ve kaçışı simgeler. Bu nedenle acil çıkış levhası rengi yeşildir. Üstündeki acil çıkış yazısı ve koşan insan silüeti beyaz renktedir. Yeşil kısımlar, tabelada en az %50 oranında olmalıdır.
Yasal düzenlemeler sonrası kullanımı artan tabelaların; farklı özelliklere, ışıklandırmalara sahip olanlarının piyasaya çıkmasıyla çeşitlilik artmıştır. Acil çıkış yönlendirme levhaları; ışık verme durumlarına, işaret ettikleri yönlere ve tek- çift taraflı olmalarına göre birbirlerinden ayrılır.

Işık Verme Durumlarına Göre Levha Çeşitleri

Fotolümen baskılı ve ledli acil çıkış levhaları olarak ikiye ayrılır. Fotolümen baskılı olanlar, mutlaka ışığı sürekli gören alanlarda kullanılmalıdır. Bunun sebebi, gördüğü ışığı içine hapseden bu levhaların ışık kesildikten kısa bir süre sonra aydınlığını yitirmesidir. Afet anında ve sonrasında ışığını kaybettiğinden işlevsel bir kullanım alanı sunmaz.
Ledli acil çıkış levhalarında elektrik kesintisi yaşanmasının ardından 3 saat  kadar ışık yayabilen bir akü sistemi bulunur. Acil durumlarda insanların yönünü bulmasında yardımcı olabilecek ve daima aydınlık alanlarda asılmasına gerek kalmayan ledli tabelalar nispeten daha kullanışlıdır.

İşaret Ettikleri Yönlere Göre Levhalar

Acil çıkış tabelası üzerindeki yön işaretleri; yukarı, aşağı, sağ ve sol yönlerini gösterir. Tabelanızı seçerken monte edeceğiniz alanın uygunluğuna dikkat etmelisiniz. Alacağınız tabelanın üstündeki yön işaretinin kapının bulunduğu tarafı doğru gösterdiğinden emin olmalısınız. Aksi takdirde yanlış yönü gösteren bir yangın çıkış levhası ihtiyacınızı gidermez. Hatta pek çok sıkıntıya sebep olur.

Tek- Çift Taraflı Olmalarına göre Levhalar

Tek taraflı levhalar, bir tane yönü belirtirken çift taraflı olanların ön yüzü sağı gösterirken arkası solu gösterir. Kullanım seçenekleri bakımından çift taraflı tabelalar, daha işlevseldir. Eğer levhanızı monte edeceğiniz yer belli değilse istediğiniz tarafı gösterecek şekilde asabileceğiniz çift yönlü levhalar, işinizi kolaylaştıracaktır.
Işıklı exit tabelası ürünleri, direkt çıkış kapısının üstüne asılan modellerinde yön işareti bulunmadığından bu türlerde tek taraflı levhalar iş görür. Exit yazısı yanında ok işareti olanları çift veya tek taraflı olan levhalardan seçebilirsiniz.

Acil Çıkış Levhası Fiyatları Nelerdir?

Acil çıkış levhası fiyatları; boyutlarına, üretildikleri malzemelere ve satıcısına göre farklılık gösterir. Buna rağmen ürünler arasında fiyat farkları devasa boyutlarda değildir. Özelliklerini göz önünde bulundurarak aldığınız acil çıkış levhası, afet anlarında sizi yarı yolda bırakmaz ve uzun süre kullanılabilir.

Acil Çıkış Levhası Alınırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Birden fazla kapısı olan kamuya açık alanlarda acil çıkış levhası kullanmak elzemdir. Olağanüstü bir durumda binalar boşaltılırken arbede yaşanmaması ve kimsenin zarar görmemesi için tabelalar kullanılır. Tabela tercihi yapılırken dikkat edilmesi gereken konular şunlardır:
  • Tabelalarınızın üretildiği malzemeye ve ürün özelliklerine dikkat ederek almalısınız. Sağlam bir levha, afetlerde insan hayatını tehlikeye atmaz ve uzun kullanım süresine sahip olur.
  • Gün ışığında ve karanlıkta fosforlu, ışıklı ürünleri insan gözü daha iyi ayırt eder. Elektrik almadığında da belli bir süre çalışmaya devam edip yolu gösterecek akülü levhalar tercih sebebi olmalıdır.
  • Tabelaları asmak için yerden yaklaşık 2 metre yüksekte herkesin görebileceği bir alan belirlemelisiniz.
  • Monte edilecek köşeyi belirledikten sonra alacağınız levhadaki yön simgelerini çıkış kapısını gösterecek şekilde seçmelisiniz.
  • Eğer kapı ulaşılması zor bir yerdeyse birden fazla exit yazısı sarın alarak insanların çıkışı bulmasını kolaylaştırmalısınız.
Acil çıkış levhası almadan önce; sayısına, kalitesine, yönlerine ve ışıklandırma sistemine dikkat ettiğinizde sıkıntı yaşamadan yıllarca kullanabilirsiniz. Standartlara uygun ve kaliteli tabelaları Vira Elektrik kategorilerimizi inceleyerek satın alıp güvenilir bir şekilde monte edebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Acil Çıkış Levhası Nereye Konur?

Acil çıkış levhası, yerden 200-250 cm yukarıya konmalıdır. Acil bir durumda bina içerisindeki her yerden nasıl ulaşılabileceğinin anlaşılacağı stratejik noktalarda olmalıdır.

Acil Çıkış Levhası Ne İşe Yarar?

Acil çıkış levhası kullanımı, birden fazla kapısı olan binalarda yasal bir zorunluluktur. Afet anlarında insanları en yakın çıkışa ulaştırmak ve tahliyeyi kolaylaştırmak için kullanılır.

Levhaların Renkleri Ne Anlama Gelir?

Birden fazla renkli tabelalar iş yerlerinde görülür. İş güvenliği standartlarına göre renklerin hepsi farklı konuları simgeler. Kırmızı renk, güvenli olmayan eylemlere ve yangın uyarısına işaret eder. Sarı, çalışanların dikkatli olması gerekenleri belirtir. Yeşil, ilk yardım alanını ve acil çıkışı gösterir. Mavi, çalışanların özel davranışları için kullanılır.
Yükleniyor...