TÜM ÜRÜNLERDE 1 YIL GARANTİ TEKNİK DESTEK VE İADE KOLAYLIĞI TÜM FİYATLAR %20 KDV DAHİL FATURALIDIR TÜM ÜRÜNLERDE 1 YIL GARANTİ TEKNİK DESTEK VE İADE KOLAYLIĞI TÜM FİYATLAR %20 KDV DAHİL FATURALIDIR TÜM ÜRÜNLERDE 1 YIL GARANTİ TEKNİK DESTEK VE İADE KOLAYLIĞI TÜM FİYATLAR %20 KDV DAHİL FATURALIDIR TÜM ÜRÜNLERDE 1 YIL GARANTİ TEKNİK DESTEK VE İADE KOLAYLIĞI TÜM FİYATLAR %20 KDV DAHİL FATURALIDIR
Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
-
Listeleme

Seyyar Uzatma Kabloları ve Grup Priz Klemensler

Uzatma Kablosu ve Grup Prizler

Uzatma kablosu elektriğin pratik ve verimli biçimde daha uzak bir noktaya iletilmesini sağlar. Grup prizler olarak da bilinen bu modeller, aynı anda birden fazla elektronik eşyanın tek bir yere bağlanmasına imkan verir. Bulunulan ortamın dekorasyonu gereği prizlere uzak kalınan durumlarda imdada yetişir. Ev, iş yeri ve eğitim kurumu gibi birçok alanda günlük kullanım için oldukça önemli bir rolü vardır.

Uzatma Kablosu ve Grup Priz Çeşitleri Nelerdir? 

Grup priz çeşitleri arasında çiftli veya üçlü, USB şarj, seyyar, akım korumalı gibi türler bulunur. Bu cihazlar, kahve makinesi, klima gibi sayısız elektrikli aletlerin kontrolünü uzaktan sağlar. Akıllı prizlerle aygıtları istediğiniz yerden rahatça şarj edebilirsiniz.

Kullanım açısından ise grup prizler, kablolu ve kablosuz olarak ikiye ayrılır. Kablosuz olan modeller golyat olarak tanımlanır. Wi-Fi veya Bluetooth gibi bağlantı seçeneklerini kullanarak akıllı ev teknolojisiyle entegre edilebilir. Bu sayede kullanıcılara uzaktan erişimle kontrol etme fırsatı sağlar. 

Kablolu priz ise halk arasında uzatma kablosu olarak bilinir. Uzunlukları 1 ile 50 metre arasında değişkenlik gösterir. Örneğin, 5 metre uzatma kablosu, bir evin farklı odalarında veya bahçe, teras, balkon gibi dış mekanlarda elektronik eşyaları çalıştırmaya yardımcı olur. Elektrik uzatma kablosu ve grup priz çeşitleri şu şekildedir:

  • Çiftli Priz (Çoklu Priz): İki elektrikli cihazı aynı anda çalıştırmak için tasarlanmıştır. 
  • Üçlü Grup Priz: Bulunulan mekanda üç elektrikli aletini aynı zamanda çalıştırılmasına olanak sağlar. Akımı alıp kesmeye yarayan anahtarlı versiyonları da bulunmaktadır.
  • USB Şarj Prizi: İki işlevi vardır. Elektrikli cihazların hem priz hem de diğer cihazlara USB aracılığıyla bağlanarak şarj edilmesini sağlar.
  • Ofis Prizi (Masa Prizi): Masa üzerine monte edilerek ofis ortamında kullanılır. Ofis demirbaşlarından bilgisayar, telefon ve diğer cihazlar için güç kaynağıdır.

3’lü grup priz seçiminizde ayrıca evinizin dekorasyonunu da göz önünde bulundurabilirsiniz. Farklı renklere sahip ünite ve kablo renkleriyle mekanlarınızla uyumlu bir tercih yapmanız mümkündür. Örneğin, koyu renkli duvarlarınız için siyah uzatma kablosu gibi seçeneklere yönelerek kablo karmaşasını daha kolay gizleyebilirsiniz.

Uzatma Kablosu ve Grup Priz Fiyatları Nelerdir? 

Uzatma kablosu ve grup priz fiyatları; soket sayısı, marka, kablo uzunluğu, renk, ebat ve malzeme gibi unsurlara bağlı olarak belirlenir. Ayrıca bazı ürünler; topraklama, çocuk koruması gibi ekstra özellikler de barındırır. Bu modellerin fiyatları standart prizlerden daha yüksektir. Dolayısıyla seçiminizi yaparken ihtiyaçlarınıza karar vermeniz ve ürün özelliklerine buna göre göz atmanız önem taşır. Farklı bütçelere ve ihtiyaçlara hitap eden uzatma kablosu ve grup priz seçeneklerini Vira Elektrik’te bulabilirsiniz.

Uzatma Kablosu ve Grup Priz Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir? 

Ürün tercihinde en tatmin edici sonuca ulaşmak için ihtiyacın tam olarak belirlenmesi bütçeye uygun ürünlerin bulunmasına yardımcı olur. Bu bakımdan farklı kullanım alanları için elektrik kablosu modeli seçiminde her alanın ve iş kolunun gereksinimleri gözetilmelidir. Prizin tipi (standart, USB, akıllı vb.), kalite ve güvenlik standartlarına uygunluğu mutlaka kontrol edilmelidir. Beklentilerinize yanıt veren bir priz uzatma kablosu seçimi için dikkat etmeniz gereken genel özellikler şu şekildedir:

  • İhtiyacınız olan kablonun uzunluğu ve soket sayısını belirlemelisiniz. Çok fazla cihaz bağlama planınız varsa daha fazla girişe sahip olan modellere yönelebilirsiniz.
  • Uzatma kablosu ve grup prizlerin taşıyabilecekleri maksimum güç kapasitesi sınırlıdır. Bu nedenle cihazlarınızın güç tüketimiyle uyumlu ürünleri seçmelisiniz.
  • Daha güvenli bir kullanım sağlayan topraklama özelliği için akım korumalı uzatma kablosu modellerini tercih edebilirsiniz.
  • Uzun ömürlü bir kullanım için malzeme kalitesini göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca kablo yalıtımının kalın ve sağlam olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Ürünü kullanacağınız mekanı ve kullanım amacınızı göz önünde bulundurmanızda fayda vardır. Örneğin, dış mekanlar için suya ve toza dayanıklı modellere yönelebilirsiniz.

Uzatma kablosunun doğru kullanımı, güvenlik açısından büyük önem taşır. Düşük fiyatlı ve aynı ölçüde kaliteden uzak ürünler kullanım sırasında çeşitli riskler oluşturur. Bu nedenle kullanım amacına uygun, dayanıklı bir priz kablosu seçilmelidir. Garantili ürünlerin tercihi, ileride yaşanabilecek sıkıntıların önüne geçer. Elektrik kablosu hakkındaki tüm ihtiyaçlarınız için Vira Elektrik’te yer alan ürün seçeneklerine göz atabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Uzatma Kablosu Uzunlukları Nelerdir?

Uzatma kablosu uzunlukları kullanıldığı alana göre 1 metreden 50 metreye kadar çıkabilmektedir. Ortalama büyüklükteki bir odada uzatma kablosu 5 metre olabilir. Bir odadan başka bir odaya geçilmesi gereken durumlarda 5 - 10 metre arası kablolar hayatı oldukça kolaylaştırır. Şantiye gibi çalışma alanlarında ise 15 - 20 metrelik kablolara ihtiyaç duyulabilir. 50 metre uzatma kablosu gibi modellerde ise tekerlekli ve makaralı kabloların kullanımı yaygındır. Bu nedenle seyyar priz olarak da adlandırılmaktadır. Hilti, taşlama makinesi, breyz, kırıcı delici gibi birçok makinede ve hatta film sektöründe değerlendirilir.

Grup Priz Kullanımı Sırasında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Ürünü uzun vadeli kullanmanız için bazı hususları ihmal etmemeniz gerekir. Kullanım sırasında kablonun aşırı yüklü olması, düğümlenmesi ve ısınması engellenmelidir. Dış mekanlar için suya dayanıklı modelleri tercih etmeniz önemlidir. Üçlü uzatma kablosu gibi modellere aynı anda üç cihaz bağlayabilirsiniz. Ancak cihazlar, prizin maksimum sağlayabileceği gücü aştığında sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle güç kapasitesini de göz önünde bulundurmanız gerekir.

Grup Prizlerde Hangi Koruma Özellikleri Bulunur?

Grup prizler, aşırı akım koruması, aşırı voltaj koruması ve çocuk koruma kapakları gibi ekstra güvenlik özelliklerine sahiptir. Bu özellikler, cihazların ve kullanıcıların güvenliğini artırır. Akım korumalı grup priz modelleri gibi seçeneklere yönelerek daha güvenli bir kullanım sağlayabilirsiniz.

Yükleniyor...