TÜM ÜRÜNLERDE 1 YIL GARANTİ TEKNİK DESTEK VE İADE KOLAYLIĞI TÜM FİYATLAR %20 KDV DAHİL FATURALIDIR TÜM ÜRÜNLERDE 1 YIL GARANTİ TEKNİK DESTEK VE İADE KOLAYLIĞI TÜM FİYATLAR %20 KDV DAHİL FATURALIDIR TÜM ÜRÜNLERDE 1 YIL GARANTİ TEKNİK DESTEK VE İADE KOLAYLIĞI TÜM FİYATLAR %20 KDV DAHİL FATURALIDIR TÜM ÜRÜNLERDE 1 YIL GARANTİ TEKNİK DESTEK VE İADE KOLAYLIĞI TÜM FİYATLAR %20 KDV DAHİL FATURALIDIR
Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
-
Listeleme

Spiral Boru Nedir?

Spiral boru, elektrik akımı barındıran kabloların zarar görmesini engellemek amacıyla kullanılan koruyucu hortumdur. Elektrik kabloları, dinamik olduğu alanlarda hasara uğrayarak kolay bir şekilde aşınmaktadır. Bu sebeple kabloların korunması oldukça önemlidir. Yapılan işlemler, spiral borular aracılığıyla gerçekleştirilir.
Spiral borular, esneklik özellikleri sayesinde istendiği şekilde bükülebilen kablolardır. Elektrik tesisatı sırasında kiriş dönüşlerinde dönüşlerin çok olduğu yerlerde ve kolon hatlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Dolayısıyla endüstri sektörü için oldukça önemli ve işçiliği kolaylaştıran bir boru olarak bilinir.

Spiral Boru Çeşitleri Nelerdir?

Plastik malzemeler kategorisinde yer alan bu boru türü, ev tesisatlarında, bahçe işlerinde, su tesisatları ve havalandırma gibi işlemlerde kullanılabilir. Kolay bükülebilen özelliği sayesinde gırtlak boru, teknik açıdan işçiliği daha pratik hale getirir. Dolayısıyla sık tercih edilen yüksek işlevli bir boru olarak bilinir.
Spiral boru, çoğunlukla PVC ve polyamid gibi hafif malzemeler kullanılarak üretilir. Bu sayede borunun çok daha dayanıklı hale gelir. Borunun spiral yapısı sayesinde de esnekliği fazladır. Bu açıdan spiral borular, farklı özellikleri içerisinde barındırmaktadır. Elektrik sektöründe de koruyucu nitelikte sıklıkla kullanılmaktadır. Spiral boru çeşitleri ise şu şekildedir:
 • Plastik Spiral Boru: Kırılmaya, darbeye ve bükülmeye karşı dirençli olması nedeniyle elektrik ve kapalı mekan tesisatlarında sık sık kullanılmaktadır.
 • Çelik Spiral Boru: Yüksek basınç ve sıcaklığa dayanıklılığı sebebiyle endüstriyel tesislerde sıklıkla kullanılan bir üründür.
 • Yalıtkan Spiral Boru: Elektrik tesisatlarında elektrik yalıtımı ve kimyasal direnci sağladığından birçok sektörde tercih edilir. 
Spiral borunun amacı, elektrik kablolarının güvenli bir şekilde işlevlerini görmesidir. Bu işlem gerçekleşirken kablo spiral hortum ile kaplanır ve böylece kablolar daha korunaklı hale gelir. Nitekim düz borulara oranla esnek olmaları da kablo yönlendirme işlemlerinde daha fazla kolaylığı beraberinde getirir.

Spiral Boru Fiyatları Nelerdir?

Spiral boru fiyatları, bazı faktörlere göre değişiklik göstermektedir. Ancak malzemenin kalitesi bu açıdan çok önemlidir. Fiyata etki eden durumlar şu şekildedir:
 • Malzemenin türü
 • Kalitesi
 • Boyutu
 • Kullanım alanı
Kaliteli malzemeyle yapılan spiral borular, elektrik işlemlerinin daha güvenli hale getirir.  Fakat kalitesiz borular, istenmeyen durumların yaşanmasına yol açabilir. Bu açıdan düşünüldüğünden gırtlak boru fiyatı değişkenlik gösterir. 
Bu minvalde spiral boru alırken materyale ve kullanım alanına öncelik vermek gerekir. Aksi durumlarda elektrik döşemelerinde uyumsuzluk yaşanabilir ve kötü sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu sonuçları göz önünde bulundurarak plastik spiral boru fiyatları hakkında Vira Elektrik kategorilerimizi inceleyerek ihtiyacınız olan ürünleri satın alabilirsiniz. 

Spiral Boru Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Elektrik, su ve diğer tesisat işleri hayatın birçok alanında yer alan önemli işlevlere sahiptir Nitekim en ufak bir hata ya da bozulma sonucunda tehlikeli sonuçlar ortaya çıkar. Bu açıdan elektrik kablolarında kullanılan spiral boru tercihi sırasında bazı faktörlere özellikle dikkat etmek gerekir. Aşağıdaki listede ürünleri satın almadan önce göz önüne almanız gerekenleri görebilirsiniz: 
 • Kullanım Alanları: Elektrik materyalleri kullanım alanına göre farklılıklara sahiptir. Aydınlatma, priz, kablo gibi pek çok farklı alan mevcuttur. Bu açıdan spiral boruyu hangi alanda hangi amaçla kullanacağınıza karar vererek seçimini buna göre yapmanız gerekir.
 • Ürünün Hasar Durumu: Elektrik malzemeleri tercihinde kablolar üzerinde üretim hatası ya da başka bir sebepten dolayı bir kusur bulunabilir. Bu durum, tesisat işlemi bittikten sonra elektrik kaçağı gibi ciddi sorunlara yol açabilir. Dolayısıyla spiral boru alırken sağlamlığından  emin olmalısınız.
 • Malzemenin Kalitesi: Malzemenin kaliteli olması, en önemli unsurlardan biridir. Nitekim uygun fiyat olması sebebiyle alınan düşük kalitede spiral borularda kırılma ve hasar durumu görülmesi muhtemeldir. Maddi zararlardan ve tehlikeli sonuçlardan kaçınmak için kaliteli malzemelerden üretilen boruları tercih etmelisiniz.
 • Materyal Seçimi: Materyal seçimi, doğru ürünü alacağınız anlamına gelir. Nitekim uyumsuz, yanlış ve gereğinden uzun ya da kısa spiral boru tercihleri tesisatlarda sorunlara yol açar.
Özellikle elektrik malzemeleri seçiminde fazlasıyla dikkatli olmak gerekir. En ufak bir hata büyük sorunları beraberinde getirebilir. Bu sonuçlardan kaçınmak ve güvenli bir tesisat işlemi gerçekleştirmek oldukça önemli bir niteliğe sahiptir. Belirli faktörleri göz önünde bulundurarak ürünleri satın alabilirsiniz. Vira Elektrik kategorilerimizde ihtiyaçlarınızı karşılayacak spiral boru çeşitleri sizi bekliyor!

Sıkça Sorulan Sorular

Spiral Boru Nedir?

Spiral boru, elektrik tesisatlarında sıkça kullanılan, bükülebilme özelliğine sahip ve elektrik kablolarının aşınmasını engelleyen spiral biçiminde kablolar olarak tanımlanır. Koruyucu ve organize edici hortum niteliğindedir.

Plastik Spiral Boru Ne İşe Yarar?

Plastik spiral boru, elektrik akımı sağlayan kabloların zarar görmesini engeller. Ayrıca esnek yapıya sahip olması, elektrik işlerinde sıklıkla tercih edilmesine ve güvenli bir elektrik iletimi sağlamasına yol açar.

Polyamid Spiral Boru Nedir?

Polyamid spiral boru, TSE ve CE sertifikasına sahip, PA6 hammaddesini içerisinde barındıran, yangın durumunda alevleri iletmeyen spiral kablo çeşididir. Oldukça güvenli olmasının yanı sıra hava şartlarına ve asitlere karşı fazlasıyla dirençlidir.
Yükleniyor...